Ezt a helyzetet hivatott orvosolni a RoHu80 Jointrescue „Határmenti Integrált Monitoring, Kockázat- És Katasztrófakezelési Központ“ című projekt, melynek köszönhetően négy Szatmár megyei település, Szatmárudvari, Halmi, Szatmárhegy és Pálfalva, valamint a határon átnyúló program magyarországi partnere, Tyukod kap az önkéntes csapatok felszerelésének bővítéseként egy-egy tűzoltóautót.
A kicsivel több mint 1 millió euró összköltségvetésű projekt természetesen nem merül ki ennyiben, hiszen egy korábbi sajtótájékoztató során már az is kiderült, hogy a felszerelés komoly frissítésén kívül a partnerek közti tapasztalatcserére és az önkéntes tűzoltócsapatok közös gyakorlatozására is lehetőség lesz.
Nos, szerdán az együttműködés egy újabb fontos mérföldkövéhez érkezett, ugyanis Halmiban egy egész napos szakmai találkozót szerveztek. A gyűlés központi témájaként a különféle kémiai és vegyi balesetek és az ehhez kapcsolódó legfontosabb kérdések szolgáltak. Az érkezőket első körben Incze Lajos polgármester üdvözölte, majd át is adta a szót Békéssy Erzsébetnek, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetőjének, valamint Stramb Gheorghe szakmai szakértőnek. Az általuk tárgyalt napirendi pont a Halmiban fellelhető főbb környezeti kockázatokról szólt, majd a nap további részében Stramb egy vegyi baleset lehetséges következményeit, illetve az ilyen helyzetekben életbe lépő forgatókönyvet is ismertette. A téma izgalmasságát mi sem jelzi jobban, minthogy az előadás során interaktív beszélgetés alakult ki, egy-egy fontosabb kérdés kapcsán több konstruktív hozzászólás és kíváncsi kérdés is érkezett.
Az egész napos foglalkozás végén megfogalmazott következtetések szerencsére nem merülnek feledésbe, hiszen mint kiderült, a közeljövőben egy szimulációra is sor fog kerülni, ahol az összegyűjtött tudásanyagot egy kémiai baleset szimulációja során lehet majd kamatoztatni.